Novinky

Jak bude vypadat dětský pokoj v roce 2024

Při výběru té nejlepší výbavy do dětského pokojíčku je důležité zohlednit více klíčových faktorů. Patří sem třeba velikost i orientace místnosti, ale i počet dětí, pro které bude sloužit. V roce 2024 se bude klást velký důraz na design nábytku, doplňků a dekorací, ale i na praktičnost, bezpečnost a pohodlí dítěte. Promyšlený výběr vytvoří harmonický prostor, který splní potřeby i představy dětí i rodičů.

Příjemné a funkční prostředí

Dětský pokoj je prostor, ve kterém dítě nebo děti tráví nejvíce času při hře, učení, relaxaci i spánku. Správně vybraný nábytek, dekorace a doplňky s hezkým designem jsou proto klíčovým prvkem pro vytvoření útulného, příjemného a funkčního prostředí.

Bezpečnost

Při výběru nábytku do dětského pokoje je jedním z nejdůležitějších faktorů bezpečnost. Zkontrolujte, zda všechny kusy nábytku pro děti splňují bezpečnostní normy. Sledujte, zda má správný nátěr, zaoblené hrany a nezahrnuje ostré nebo nebezpečné prvky, které by mohly vést ke zranění dítěte.

Funkčnost a praktičnost

Dalším důležitým hlediskem je funkčnost nábytku. Ten musí nabídnout dostatek úložného prostoru pro hračky, školní potřeby i oblečení. Vhodné jsou skříně, police, boxy, zásuvky, pojízdné kontejnery, truhly, textilní pytle, pufy a taburety. Uložte věci do takové výšky, aby se dítě samo umělo obsloužit.

Design, styl a vzhled

Design, styl a vzhled nábytku jsou důležité pro děti i rodiče. Zvolte nábytek, který se hodí ke stylu dětského pokoje i k osobnosti dítěte. Myslete na jeho koníčky a záliby. Kreativní a hravý design podpoří u dětí fantazii a kreativitu a vytvoří příjemně útulné prostředí pro hraní a učení.

Kvalita a životnost

Kvalitní nábytek je odolnější a déle vydrží. Vybírejte nábytek vyrobený z kvalitních materiálů, který je odolný vůči opotřebení, mechanickému poškození i každodennímu používání a snadno se udržuje. Investujte do funkčnosti, kvality, pohodlí a bezpečí vašeho dítěte. Vyberte si nábytek, který bude vašemu dítěti vyhovovat a přispěje k vytvoření šťastného, harmonického a pohodlného prostředí.

 

6 věcí, které nesmí v dětském pokoji chybět

Dejte dítěti možnost ovlivnit to, jaká je v jeho dětském pokoji výzdoba. Osobní teritorium dítěte má odrážet jeho osobnost, povahu, koníčky a zájmy, což by mělo už při vstupu do pokojíčku stelné.

Osobní prostor

Dítě potřebuje prostor. Pokud sdílí pokoj se sourozencem, oddělte místnosti alespoň vizuálně a každému dítěti dopřejte vlastní teritorium. Dětský pokoj nepřeplňte nábytkem. Dítě má mít jen tolik hraček, kolik opravdu potřebuje. Nezahlcujte jej ani hračkami. Děti pak neví, které dát přednost, jsou roztěkané a neumí si k hračkám vytvořit osobní vztah. Hračky na poličkách pravidelně obměňujte.

Dostatek úložných prostor

Využijte multifunkční nábytek, postele s úložnými prostory a modulární nábytek, který se dá přestavět do výšky i do šířky. Děti všude dosáhnou a dokážou si uklidit. Využívejte spíše uzavřené skříňky a boxy než otevřené police, které způsobují nepořádek a chaos. Oddělte oblečení, učení a hračky. Děti milují krabice, boxy, kufříky, pojízdné kontejnery, truhly, textilní pytle, pufy a taburety.

Kvalitní postel, rošt, matrace i lůžkoviny

Důležitou součástí dětského pokoje je kvalitní postel, rošt, matrace a lůžkoviny. Lůžko umístěte do klidné části místnosti, s hlavou u stěny nebo v rohu pro pocit bezpečí a kvalitnější spánek. Dětem můžete dopřát postel i ve tvaru auta, stanu či domečku, pro více dětí volte palandu či rozkládací postel. V nabídkách jsou i rostoucí postele, které přizpůsobíte aktuálnímu věku dítěte.

Místo na kreativní práci a studium

Už i dvouleté dítě projevuje zájem o kreslení, malování, skládání a kreativní tvoření. K tomu stačí malý stoleček a židlička či lavice i s úložnými prostory. Školákům dopřejte pracovní stůl, který může být i rostoucí, stejně jako židle. Na okolní zdi dejte police, nástěnku a na stůl třeba kyblík na pastelky.

Optimální osvětlení

Centrální světlo doplňte dalšími stolními a čtecími lampičkami a nočními světly. Příjemnou atmosféru navodí světelné řetězy, boxy, nápisy, různá světýlka v podobě zvířátek či hvězd. Pracovní stůl dejte poblíž okna a osvětlete tak, aby světlo dopadalo levákům zprava a pravákům zleva.

Hravé doplňky

Dětský pokoj kromě hraček oživí hravé doplňky a dekorace. Použijte tapety, samolepky na zeď i nábytek, textil, koberce, nástěnky, obrázky, plakáty, fotky, tabule, zrcadla i úkryty v podobě teepee, stanu či domečku. Cokoliv, co pokojíčku dodá veselost a hravost, vytvoří příjemné prostředí pro děti.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.