Proč je důležité s dětmi skládat puzzle
Některé kreativní hračky jsou mnohem zábavnější než ostatní. Skládání puzzle přináší celou řadu výhod a patří k zábavám, kterým holdují nejen děti, ale i dospělí a skládat je společně může celá rodina. Rozvíjí hravost, zlepšují prostorovou orientaci, logické myšlení a trpělivost.
Koncentrace a trpělivost
Puzzle jsou skvělý nástroj pro budování soustředění, koncentrace a trpělivosti. Umožňují dětem zaměřit se delší dobu na jednu věc a posilují jim schopnost vytrvale pracovat na skládání obrázku, aniž by je to štvalo, rozčilovalo či unavovalo, nebo se z toho hroutily. Trénují si schopnost zůstat klidný a vyčkat, dokud se situace nezmění. Trpělivost je ctnost spojovaná s vytrvalostí, tolerancí a porozuměním. Děti se v životě naučí s grácií a odolností snášet zpoždění, neúspěchy i těžkosti.
Motorické dovednosti, zrakové i prostorové vnímání
Během skládání puzzlí si děti trénují jemnou motoriku a úchop. Manipulace s malými dílky zlepšuje i zrakové a prostorové vnímání a koordinaci ruky a oka. Jednotlivé dílky jsou dle druhu poměrně malé a vyžadují určitou zručnost. Puzzle pomáhají také rehabilitovat po úrazech či chorobách, procvičit koordinaci drobných pohybů, nebo udržet jemnou motoriku v kondici i ve vyšším věku.
Mozek i paměť v kondici a logické myšlení ve formě
Skládání puzzle pomáhá dětem rozvíjet logické uvažování, řešení problémů, vymýšlení strategie a rozhodovací schopnosti. Obě hemisféry mozku pracují současně, což podporuje paměťové schopnosti. Levá hemisféra se stará o logický náhled na situaci a snaží se na základě analytických postupů najít řešení. Pravá pracuje kreativně, zaměřuje se na tvary i barvy dílků a zapojuje intuici. Dochází ke stimulaci mozkových buněk, lepší koncentraci, schopnosti učit se a prohloubení paměti.
Sociální, emoční, jazykové a komunikační dovednosti
Skládání puzzle podněcuje sociální interakci ve skupině, kde se děti učí společně hledat řešení, komunikovat a spolupracovat. Puzzle tak podporuje komunikační schopnosti, rozvíjí slovní zásobu a další jazykové schopnosti. Úspěšné sestavení puzzle přináší dětem pozitivní emoce i pocit úspěchu a buduje jim sebevědomí a sebedůvěru. Soustředěná činnost má příznivý vliv na fyzickou i psychickou kondici, předchází rozvoji duševních onemocnění, ztrátě paměti, demenci či Alzheimerově chorobě.
Kreativita, fantazie, představivost, radost a dobrá nálada
Puzzle je kreativní činnost, podporuje fantazii, přináší dětem pocit radosti i štěstí a snižuje napětí i stres. S každým dílkem, kterému najdou místo, dochází k produkci hormonu dopaminu, který podpoří dobrou náladu. Tato uspokojivá činnost vede ke klidu, k relaxaci a psychické pohodě. Oprostí vás od myšlenek, které vám celý den běží hlavou. Soustředění na skládání obrazu je určitý druh meditace. Puzzle proto patří mezi kreativní hračky, které by vám doma rozhodně neměly chybět.